Protočni ili akumulacioni, 50l ili 80l? Evo kako da odredite koji bojleri će Vam najviše odgovarati

Bojleri su neizostavni uređaj za zagrevanje vode u svakom kupatilu i kuhinji. Bez njih se zaista ne može zamisliti iole pristojan život. Zbog toga je jako bitno da se pri kupovini odabere najbolji kako ne bi kasnije dolazilo do problema. Zaista, ovo je jedan od uređaja za koji ne bi trebalo da se štedi.

Pre nego što bilo ko donese odluku o kupovini trebalo bi da se malo bolje upozna sa tim koji sve tipovi bojlera postoje, karakteristikama, kapacitetom i slično.

Protočni ili akumulacioni

U zavisnosti od toga na koji način se zagrevaju bojleri mogu biti protočni ili akumulacioni. Akumulacioni zagrevaju celokupnu količinu vode na temperaturu podešenu na termostatu. Oni, u periodu kada rade, troše manje struje, ali im je više vremena potrebno da se zagreju. Osim toga, oni imaju konačnu količinu tople vode i kada se ona potroši, potrebno je da se čeka neko vreme kako bi se ponovo zagrejala.

Protočni trenutno greju vodu kada se odvrne slavina. Troše više struje dok rade, ali im je prednost to što je količina tople vode neograničena. Oni mogu da budu odlično rešenje za one kojima treba instant topla voda. 

U svakom slučaju, odluku o tome da li će Vam više odgovarati protočni ili akumulacioni donosite na osnovu navika, potreba i broja članova u domaćinstvu. 

Prohromski ili emajlirani

Bojleri sa prohromskim kotlom su oduvek bili na ceni i smatralo se da su daleko bolji od emajliranih. Sa novim tehnologijama izrade i premaza metala, za koji god da se odlučite, prohromski ili emajlirani, znajte da će Vam sigurno trajati godinama. 

Horizontalni ili vertikalni

Bojleri se prema načinu postavljanja dele na horizontalne i vertikalne. Horizontalni se najčešće ugrađuju u veća kupatila gde nije bitno koliko prostora su zauzeli. Vertikalni su više za manja kupatila, ili za kupatila sa malo komplikovanijim rasporedom. Treba da znate da nema razlike u načinu zagrevanja i pritisku vode koja izlazi na česmi.

Veći ili manji?

Prema veličini kazana možete kupiti bojlere od 5 pa sve do 150 ili 200 litara. Ovi najmanji se postavljaju u kuhinje. Smatra se da je 50l vode dovoljno za domaćinstvo sa dva člana, dok se najmanje 80l preporučuje za četvoročlanu porodicu. Ukoliko imate više kupatila i neku sporednu prostoriju, možete kupiti jedan uređaj od 200l i na njega povezati sva kupatila.

Sa više izvora zagrevanja

Bojleri ne moraju nužno da rade na struju. Ako imate solarne panele, kotao na gas ili parno grejanje, možete da odaberete uređaj koji se može priključiti na više izvora zagrevanja. Na ovaj način ćete imati značajnu uštedu električne energije. Imajte na umu da se oni koji se priljučuju na kotao na gas razlikuju od ostalih pa bi trebalo da naglasite to prilikom kupovine.

Slim bojleri

U poslednje vreme su izuzetno popularni slim bojleri. Ovo je novo dizajnersko rešenje za zagrevanje vode koje se više uklapa u modernija kupatila sa puno uredjaja u njima. Oni ne moraju nužno da budu beli, već se u prodaji mogu naći i od inoksa, crni i slično. 

Smart bojleri

Bilo je samo pitanje vremena kada će se na tržištu pojaviti smart bojleri. Njihova najveća prednost je u tome što su putem interneta povezani sa aplikacijom na telefonu preko koje se njima upravlja. Dakle, preko aplikacije možete da uključujete i isključujete uređaj ili da podesite temperaturu vode. Ukoliko imate ovakav uređaj nećete više morati da čekate da Vam se zagreje voda kada se vratite sa puta.